BAEXEM - Komende maandag, 23 februari, wordt in Baexheimerhof het Chinese nieuwjaar op feestelijke wijze ingeluid. Dit gebeurt op initiatief van de Stichting Chinezen Midden Limburg, die in 2015 het zevenjarig bestaan viert.
Het Chinese jaar begint feitelijk op de tweede nieuwe maan na de zonnewende van 21 december. Dit kan niet voor 21 januari en niet na 20 februari gebeuren. Eigenlijk valt het Chinese nieuwjaar in 2015 op de datum van morgen, 19 februari. Het is het belangrijkste feest van de Chinezen, ook wel Lentefestival (Ch'un-chieh) genoemd.
Drakendans
Het feest wordt gevierd door vrijwel geheel Azië -met onder andere de traditionele draken- en leeuwendansen- en overal waar zich een Chinese bevolkingsgroep gevestigd heeft. Ook in Midden Limburg is zo'n hechte gemeenschap, die zich verenigd heeft in de Stichting Chinezen Midden Limburg. Voorzitter is de heer Chi Wan Pang die sinds zijn 18e in Nederland woont. Samen met zijn zoon runt hij een restaurant in Roermond. Pang vindt het belangrijk dat Chinezen hun cultuur niet vergeten en Nederlanders kennis nemen van de Chinese cultuur.
School
'Mensen zijn heel blij met de stichting. Ook kinderen willen graag veel weten over de Chinese cultuur. Onze kinderen spreken allemaal gewoon Nederlands, dat hoort zo. Maar wij vinden de Chinese taal ook belangrijk, zowel het spreken als schrijven. Maar ook zingen en dansen. Er is mede daarom een Chinese school in Roermond, die meewerkt aan de organisatie', zegt Pang.
Groots
De viering, die dit jaar dus in Leudal is, wordt groots aangepakt. Er worden honderden mensen verwacht, waaronder leden van de Chinese gemeenschap uit Eindhoven en Maastricht. Natuurlijk zijn er ook diverse hoogwaardigheidsbekleders aanwezig, waaronder de kersverse burgemeester van Roermond, mevrouw Donders en wethouder IJff. Namens de gemeente Leudal komen de wethouders Van den Beuken en Vogels, alsmede gemeentesecretaris Noppers. Maar iedereen is welkom om het feest mee te vieren, Chinezen en Nederlanders.
De poorten van Baexheimerhof zijn vanaf 19.00 uur open. Het officiële programma start vanaf 20.00 uur. Presentatie is in handen van de heer Loo.
.