
LEUDAL - De Dierenbescherming vreest dat het vanavond de 'heftigste jaarwisseling ooit' wordt voor dieren. De komende oudejaarsavond is in principe de laatste keer dat consumenten vuurwerk mogen afsteken.
De dierenorganisaties verwachten dat mensen daarom extra veel vuurwerk zullen afsteken om het nieuwe jaar in te luiden. 'Daardoor kan er tijdens de aankomende jaarwisseling meer dierenleed zijn dan ooit', schrijft De Dierenbescherming. 'Zowel ervoor als erna.'
Bange dieren
Tijdens de vorige jaarwisseling werd er een
recordbedrag van 118 miljoen euro uitgegeven aan vuurwerk. En dit jaar is de verwachting dat er opnieuw een record gebroken gaat worden. Voor veel dierenorganisaties is dat reden
tot zorg. Uit onderzoek blijkt namelijk dat drie kwart van de katten én twee derde van de honden doodsbang voor vuurwerk zijn. En wat voor huisdieren van toepassing is, geldt natuurlijk ook voor in het wild levende dieren. Want ook vogels en ander wild raken verstoord door vuurwerk. Zeker midden in deze periode waarin voedsel schaars is én vogels, herten, egels en andere wilde dieren juist hun krachten moeten sparen. Zo'n verstoring kan voor hen de dood betekenen. Dat levert alsnog vele miljoenen bange (huis)dieren in Nederland op.
Fataal
'De knallen en lichtflitsen veroorzaken enorm veel stress
en paniekaanvallen', zo zegt ook de Koninklijke Hondenbescherming. 'Honden
kruipen trillend weg in een hoekje of gaan er in hun angst hard vandoor, soms
met fatale gevolgen. Bijvoorbeeld doordat ze onder een auto lopen of in een sloot terechtkomen en verdrinken. Ook kunnen honden zich letterlijk doodschrikken. Zoals geleidehond
Darco die vorig jaar zo erg van vuurwerk schrok, dat hij een hartaanval
kreeg.'
Tips
Gelukkig zijn er manieren om jouw hond, kat, konijn of andere dieren te helpen. Houd er wel rekening mee, dat elk dier anders is en anders kan reageren. Dus zal de ene tip beter werken dan de andere. Hieronder vind je verschillende tips:
Bekijk de webpagina www.dierenbescherming.nl, voor meer tips en informatie.
Vuurwerkvrije zones
De dierenorganisaties - die er jarenlang naar toe hebben gewerkt - kunnen dan ook niet wachten tot het landelijke vuurwerkverbod ingaat. Tot die tijd hoopt de Dierenbescherming dat mensen zich tijdens de komende jaarwisseling beheersen. 'In het bijzonder in vuurwerkvrije zones, zoals rondom kinderboerderijen, dierentuinen en dierenasielen.' Wil je bijdragen aan een veilige en stressvrije jaarwisseling voor dieren? Overweeg eens een donatie aan de Dierenambulance. Voor hulp in noodsituaties kun je direct contact opnemen, via 0900-0245.